Otogaz

Petrol Ofisi olarak LPG dağıtıcı lisansımızı 2006 yılında aldık.  2007´de ise ikinci LPG Dolum tesisini devreye aldık ve Türkiye genelinde ulusal otogaz dağıtıcısı olarak, PO/gaz markasını yarattık ve otogaz sektöründeki faaliyetlerimizi hızlandırdık. 2015 yılı pazar payımız %14 olmuştur.  Nisan 2016 itibariyle 1245 adet istasyonlarda tüketicilerimizin ekonomik otogaza Petrol Ofisi güvencesiyle ulaşmasını sağlamaktayız.

Yapılan tüketici araştırsında PO/gaz kullanan her 10 kişiden 9'u PO/gaz'ı öneriyor. Petrol Ofisi LPG Kullanım Alışkanlıkları Araştırma Raporunun özetine bu linkten ulaşabilirsiniz.

PO/gaz istasyon listesini görmek için tıklayınız

otogaz9bda534a75596f47ac54ff0000b7224d

Müşterilerimize daima en iyi hizmeti vermeye odaklanıyoruz.  LPG pazarının her alanında lider ve örnek firma olmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.  Müşterilerimizin güvenliği ve emniyeti için PO/gaz ürünümüzü TS EN589 standardına, ikmal alınan istasyonlarımızda kurulu LPG sistemlerimizi TS 11939, TS 1446, TS 1449 standartlarına ve gerekli yönetmeliklere uygun olarak tüketicilerimiz ile buluşturmaktayız.

Ekonomik, çevreci ve güvenli bir ürünümüz olan LPG propan, bütan ve türevlerinden oluşan gazların standartlar çerçevesinde belli oranlardaki karışımı olan otogazdır.  Ayrıca, fosil yakıtlar içindeki en çevreci yakıt olan otogazın daha düşük gaz emisyonları bulunmaktadır.  Böylelikle araçlarda otogaz kullanımı ile sera etkisi minimum seviyeye indirilmektedir.

Güvenli otogaz kullanımı için 10 ipucu :

Otogaz tankı üzerinde bulunan multivalf adı verilen parça birçok güvenlik sistemini içeriyor. Bu sistemlerden bir tanesi tankın sadece % 80 dolu olmasını sağlıyor. Bu aracı ısı değişimlere karşı güvenli duruma getiriyor. Daha fazla gaz alması amacıyla Otogaz deponuzu sallamayın ve dolum yapan kişilerin sallamasına da izin vermeyin. 

Her 15.000 km´de bir yetkili serviste bakım yaptırın. Otogaz valfının içerisindeki filtrenin ömrü de 15.000 km´dir. Yetkili bir serviste filtrenizi değiştirtin. 

Herhangi bir arıza durumunda yetkili servis merkezine başvurun.Sızıntı olması halinde Otogaz´ın cildinize, gözlerinize doğrudan temas etmesine izin vermeyin ve otogaz’ı solumayın. Temas olduysa,temas eden yerinizi 20 dakika boyunca su ile yıkayın. 

Aracınız uzun süre garajda kalacaksa otogaz tankı üzerindeki multivalfe ait tüm vanaları kapatmayı unutmayın. 

Aracınızı herhangi bir ateş kaynağına yakın park etmemeye ve aracın içerisinde açık alevli ısıtıcılar kullanmamaya dikkat edin. 

Arıza durumunda yakıt seçici anahtarı gaz konumundan benzin konumuna getirin ve otogaz tankı üzerindeki multivalf vanalarını kapatın. Karbüratörlü araçları ise benzin yakıt sisteminin kuru kalmaması için motoru her çalıştırdığınızda benzinle çalıştırmanız gerekmektedir. 

Otogaz dönüşümü sonrasında yetkili bir makina mühendisi tarafından sızıntı testi yapılmalı ve gerekli kanuni prosedürlere uymaya özen gösterilmelidir. 

Benzin deposunun doluluk oranı en az 1/4 olmalıdır. Aksi takdirde benzin pompası zarar görebilir. Sıralı sistemlerde yakıt seçici anahtar gaz konumunda bulunsa da araç ilk çalıştırmada benzin kullanır; motor belli bir ısıya ulaştığında gaz kullanmaya başlar.

Aracın ön ve arka camlarına otogaz etiketi yapıştırmayı unutmayın. 

Otogaz dönüşümünde kullanılan otogaz tankları, üretildiği yıldan itibaren 10 yılda bir değiştirilmelidir.