Gönül Ağacı

“Gönül Ağacı”, el işlerini ekonomik bir kaynağa dönüştürmek isteyen kadınların emeklerini değerlendirmek üzere Petrol Ofisi tarafından Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliği ile 2014 yılında hayata geçirildi. Petrol Ofisi’nin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında tasarlanan projenin temel amacı; istihdama katılım güçlüğü yaşayan, el emeği ile yarattıkları ürünlerini gelire dönüştürme olanağı bulamayan kadınlara destek sağlamak ve kadınların istihdama katılım güçlüğü konusunda kurumsal ve toplumsal farkındalık yaratmaktır.

Geleneksel Anadolu el sanatlarından izler taşıyan el işlerini göz önüne çıkarmak, bu zengin çeşitliliği destekleyerek üretim sürekliliği sağlamak da Gönül Ağacı projesinin öncelikli hedeflerindendir. Bu yaklaşımla “Gönül Ağacı” ürünleri, profesyonel tasarımcı danışmanlığında akıl koyularak ve yeni işlevler kazandırılarak el emeği, göz nuru ile üretilmektedir. Tasarım felsefesi olarak; yöresel ve geleneksel el işi stillerini, motiflerini, dokumalarını kullanarak her yaştan insanın beğenisini kazanacak ve günlük hayatta kullanım yeri olan ürünler yaratılmaya odaklanılmaktadır.

2014’ten bu yana 20 üretici kadınla çıkılan yolda Haziran 2017 itibariyle 280 üretici kadına ulaşıldı. Ürün portföyünde; kişisel aksesuar, ev ve kırtasiye grubu, hediyelik eşya ve oyuncak kategorilerinde tamamı el üretimi olan 150’yi aşkın çeşitte ürün bulunmaktadır.

İstanbul’da 28 Petrol Ofisi istasyonu ile başlayan satış zinciri; kısa sürede Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Çanakkale, Muğla şehirlerini de içine alarak yayıldı. Gönül Ağacı ürünleri, Ocak – Mayıs 2015 arasında İstanbul’da merkezi lokasyonlardaki Migros ve Mjet mağazalarında müşterileriyle buluşma fırsatı yakaladı. Kasım 2016 itibariyle de online satış siteleri üzerinden de ürünlere ulaşmak mümkün hale getirildi.

Po_görseller_850x340

Gönül Ağacı ürünlerini bulabileceğiniz Petrol Ofisi istasyonları ve proje hakkında detaylı bilgi için: www.gonulagaci.com